2015/04/04 – Open Qualifying Working Test

Open Qualifying Working Test on the 4th April 2015 at Standon Lordship, Hertfordshire by kind permission of Mr and Mrs Philip Smith and Mr Geoffrey Pearman

Judges: Keith Bedford, Richard Beckerleg and Glynis Hillier

A stiff breeze punctuated an overcast sky throughout the day as by kind permission of Phillip Smith and Geoffrey Pearman the UGS HBB held their Open Working Test Qualifier at Standon Lordship, Hertfordshire.
32 dogs competed in 6 tests designed by Working Test Secretary Jacqui Crew to get the very best performances from the competitors. Long distance marks and blinds, one including a fence to jump, a walk up with a difference and a very tricky retrieve over water were judged by Glynis Hillier, Keith Bedford and Richard Beckerleg.
The resulting Judges marks caused a run off to establish some places, but the winner was clear.

Results
1stArdexis Tom of CopperwheatKen Byron
2ndOverthwarts BerwickAndrew Wright
3rdFaircotelabs MossMark Polley
4thMerryway MaximumHelen Burnie
CoMLiz Ingram
CoMMary-Jane Opie

2015/03/21 – Open Qualifying Working Test

Open Qualifying Working Test on the 21st March 2015 at Burstow Park Farm, Nutfield, Surrey by kind permission of Jim and Nina Nicholson

Judges: Colin Pelham, Mark Polley, Tony Russell and Daniel Higgs

Results

1stEchobrook DexsterJacqui Crew
2ndTawnyway Black JackJames Barwell
3rdFTCh Brockweir BarleyTracy Flood
4thTayfordwoods DailuaineChristine Baldwin

2015/03/08 – Open Qualifying Working Test

Open Qualifying Working Test on the 8th March 2015 at Springhead Farm, Amberley, West Sussex by kind permission of Tim Hayward

Judges: Joy Venturi Rose, Louie Robertson, Jane Tydeman and Robert Worrall

Results

1stWoodlandway QuailBeth Rayner
2ndLubbecke Queen of Hearts of AbneyDave England
3rdWoodlandway SkylarkNikki Stranks
4thGoldsilver Ann of HiggscroftMike Higgs

2015/03/07 – Open Qualifying Working Test

Open Qualifying Working Test on the 7th March 2015 at Hintlesham, Suffolk by kind permission of Kevin Doughty and Peter Elmy

Judges: Terry Prentice, Glynis Hillier and Richard Beckerleg

Results

1stGunnerheath AmethystBrian Chesser
2ndGarrethall MyrhhLiz Ingram
3rdHathaway Harrier of RushbriggSam Morley Riches
4thHitowngreen EbonyVerity Easey
CoMBirdsgreen Watson of RushbriggSam Morley Riches
CoMOtherthwarts Berwic
Youngest dog in the awards
Andy Wright