HBB – Working Test Results

Latest Results

  • 10 April 2022 – HBB Special Puppy, Novice Test

    UGS HBB held a Novice and Special Puppy Working Test on Sunday 10th April at Easneye Estate, Ware by kind permission of The Buxton Family.

    Judges: Rodger Ketley, Mark Polley, Sue Berman and Charlotte Wilkinson.

    We were very kindly sponsored by Skinner’s Field and Trial and Sporting Saint. A big thank you to the landowner, judges and helpers for all your hard work and for a great day.

    Special Puppy
    1st place – Jessica Webster with Lucky Billy Boy
    2nd place – Jane Trowell with Ingdalehowel Himalayan Musk Of Janfran
    3rd place – Roy Jarman with Winners Avenue
    Novice
    1st place – Tammy White with Birdsgreen Lyric
    2nd place – Gill Davies with Fleetbelmont Calla Lilly
    3rd place – Andy Ince with Naughtland Popcorn
    4th place – Jacqui Crew with Casblaidd Chizel
    COM – Fay Drewry with Think Twice One Shot
  • 20 Mar 2022 – HBB Open Qualifier

    UGS HBB held our Open Qualifier on Sunday 20th March 2022 at Cuffley by kind permission of Mr Dave Thomas.

    Judges: John Stubbs (A0134), Colin Pelham (A2681), Tim Brain (A3226) and Josephine van der Dussen.

    We were very kindly sponsored by Skinner’s Field and Trial and Sporting Saint.

    A big thank you to the landowner, judges and helpers for all your hard work and for a great day.

    1st – Jim Collins with FtCH Brockaghs Forda
    2nd – Sharon Dingle with Bellspaddle Hillbilly
    3rd – Sharon Dingle with Bellspaddle Roscoe
    4th – Lesley Crompton with Hanwoodgold Breeze
    COM – Stewart North with Northglen Crumble
  • 12 June 2021 – HBB Novice & Special Puppy Working Test

    UGS HBB held a Novice Working Test in the morning and Special Puppy working Test in the afternoon today on Saturday 12th June by kind permission of The Buxton Family.

    Judges: Colin Pelham, Jim Colins and Jennifer Thomas.

    We were very kindly sponsored by Skinner’s Field and Trial and Sporting Saint. A big thank you to the landowner, judges and helpers for all your hard work and for a great day.

    Congratulations to all those in the awards!

    Novice

    Novice 1st place – Samantha Kirkham with Flaxenfox Stormgoose Of Wallers Haven
    2nd place – Sarah Hawkins with Nevilldown Jelly Bean
    3rd place – Ali Cecere with Lakedown Haslam
    4th place – Jonathan Desmarais with Brockaghs Hanluan
    COM – Andrew Cooper with Chaysehollow Black Magic

    Special Puppy

    1st place – Anthony Peters with Atikonak Bullrush
    2nd place – Jacqui Crew with Tullysedge Fever Pitch
    3rd place – Alan Ward with Diglake Karusa Of Rowansbourne
    4th place – Andrew Wright with Wadesmill Rosesdale
    COM – Claire McLaughlin with Zandawns Thistle Bank