14 August 2021 – EC Special Puppy, Novice and Veteran Tests

Results of the Special Puppy, Novice and Veteran gundog working tests held on the 14th August 2021 at Town House Farm Hadliegh by kind permission of Cliff and Julie Clackson and sponsored by Skinners and Dog and Field.

Judges: Mr Roger Ketley, Mr Kevin Doughty, Mr Arthur Cook and Mr Doug Laflin

Special Puppy
1st Pinfeathers Excalibur, Cullum Raywood
2nd Atikonak Bullrush, Anthony Peters
3rd Snipe Sister, Paul Buckenham
4th Little Plover, Julia Reed

Novice
1st Windward Wagtail, Richard Blanch
2nd Diglake Karusa of Rowansbourne, Alan Ward
3rd Troaclis Tillie. Carol Ford
4th Garrethall Toddy, Aaron Wright (Best Looking Dog in the Awards)

Veteran
1st Riverlily Angel of Sunshine, Abbie Reid
2nd Surprise is Golden, Andy Ince
3rd Garrethall Rebecca, Liz Ingram


7 August 2021 – EC Open Sugar Beet Test

held at Stoke by Nayland by kind permission of Mrs Emily Holden, on the 7th August 2021.

Result
1st – Jackie Smith – Labfords Oly of Woodertons (Best Marking Dog)
2nd – Keith Foster – Overhwarts Bilton
3rd – Alan Ward – Birdsgreen Moses of Rowansbourne
4th – Sarah Bond – Tullysedge Crofters Gold
CoM – Gwenda Weekes – Ben’s Radiance
CoM – Julia Reed – Staverton Tarrogan
CoM – Jim Crooks – Brindlebay Mika
CoM – Lesley Crompton – Mitforton Nutmeg
CoM – Sharon Dingle – Bellspaddle Jock

Winner – Jackie Smith

Thank you to our host Mrs Emily Holden, our judges, Glynis Hillier and  Andy Mutimer, and all our helpers, as well as Skinner’s Dog Food and Dog and Field for their sponsorship.

24 July 2021 – EC Novice Sugar Beet Test

Results of the Novice Sugar Beet Working Test held on Saturday 24 July 2021 by kind permission of Loose Hall Farms Ltd with land for parking provided by Peter Rushbrook.

Judges: Mike Skipper and Brian Chesser

1st  Sarah Bond, Tullysedge Crofters Gold
2nd David Wall, Stauntonvale Cheetah of Cockle Creek
3rd Trevear Constantine of Mearecastle, Adam Snare
4th Roy Tomlinson, Lananaker’s Xavi
Com: Sam Morley Riches, Stauntonvale Margay of Rushbrigg (Best Marking Dog)
Com: John Bowtell, Tagabea Ashes to Ashes


The proceeds from this event came to £1300 are to be split between St Elizabeth’s Hospice and The British Lung Foundation in memory of Kevin Easey and Ivor Reynolds in recognition of their help over the years. Thank you to all those who contributed.

Thanks go to the land owners, judges and helpers, as well as all those who gave donations. Also thanks to our sponsors, Skinners and Dog and Field.

26 June 2021 – EC Open Qualifier

Results of Open Qualifier held at Stutton by kind permission of Henry and Sarah Strutt.

Judges: Richard Beckerleg and Keith Bedford.

1st Peter Abbs, Howeparks Stardtruck at Scarningvale.
2nd Jim Collins, FTCH Brockaghs Forba
3rd Keith Foster, Overthwarts Bilton.
4th Stewart North, Northglen Crumble
Com: Sam Morley Riches, Stauntonvale Hot Toddy of Rushbrigg
Com: Glynis Hillier, Lannakers Quest of Tofts
Com: Jim Crooks, Brindlebay Mika.

Our thanks go to our hosts, judges, helpers and our sponsors Skinners and Dog and Field.

2019/07/13 – Novice Sugar Beet Working Test

Novice Sugar Beet Working Test on the 13th July 2019 at Loose Hall Farm, Hitcham by kind permission of Loose Hall Farms Ltd.

Judges: Arthur Cook, Kevin Doughty

Results
1stMaplegate JacksonJacqui Crew
Youngest Dogs in the Awards
2ndMarshepark TrampMick Elsey
3rdBraitoft Swiftsure of TideshotKelvin Smith
Best Marking Dog
4thLanaker’s GoldRoy Tomlinson
CoMHitowngreen FalconJane Sawyer
CoMDrumgoose PantherTina Habbin
CoMLanaker’s ShaddowRoy Tomlinson

2019/04/06 – Open Qualifier Working Test

Open Qualifier Working Test on the 6th April 2019 at Park Farm, Aldham, IP7 6ND by kind permission of James Buckle and William Crockett

Judges: Terry Prentice, Phil Askew and Peter Elmy

27 dogs competed on this new and interesting ground with Terry Prentice, Phil Askew and Peter Elmy judging. The tests were very challenging and a lot of failures meant that only 11 dogs made it through to the walk up in the afternoon with Phil and Terry whilst the remainder of the field went for a training walk up with Peter.

Results
1stCatcombe CygnetLesley Crompton
2ndLaventhill LucyMike Fleming
3rdSurprise is GoldenAndy Ince
4thHitowngreen PeregrineVerity Easey
CoMSpiralline ChenasJo Rollinson
CoMMitforton NutmegMike Flemming