6 Sept 2021 – HBB All Age Stake

Results for the HBBs first trial of the season, an All Age stake held at Cuffley on the 6th September.

1st – Ellena Nunnely with Swiftlands Austin
2nd – Jim Collins with FtCh Brockaghs Forba
3rd and gun’s choice – Keith Townsend with Elmertown If I May
4th – Jason Mayhew with Berryshot Wigeon
COM – Michael Tallamy with Brindlebay Brigands



Our gratitude goes to our judges: Glynis Hillier, Mark Polley, Hayley Drew and Adam Holmes
Our helpers: Alistair Todd, Len Herbert, Louise Bailey, Jeanette Martin, Tammy White and Ken Byron.
The land owner from Brookfarm in Cuffley: David Thomas The keeper Dan Serduik
All the guns who shot so well. And everyone else involved!

Photos by Ray Hood.
https://www.country-trail-images.co.uk/p/70277hhg/ugs-aged-v-retriever-trial-6-9-21

2020/01/18 – 16 Dog Novice Stake for AV Retrievers

16 Dog Novice Stake for AV Retrievers on the 18th January 2020 at Camfield Place, Hatfield, Hertfordshire by kind permission of the Camfield Estate Company

Judges: Henrik Vilendal A3077 Rodger Ketley A2815 Peter Childs NP Tracy Flood NP2879

Trophies: Winner – The Earnsfield Teal Memorial Trophy, Second – The Pintallin Cup, Gun’s Choice – The Camfield Cup

Results

1stJobeshill Ngorongo HullabalooFiona Joint
2ndLaborie Aristides of LawnshillsAlistair House
3rdWillowmount Dawn Express of BirdsgreenSara Gadd
4thWillowrise Star SpinnerPaul Wheeler
CoMMaighmor Solitaire of BluecreekNoah Parsons
CoMOlivestone Lady MarmeladeKaren Pinker
CoMOverthawrts BiltonKeith Foster
CoM and Guns’ ChoiceBellspaddle Boris of ToftsGlynis Hillier

2019/10/14 – 16 Dog AV Novice Stake for AV Retrievers

16 Dog AV Novice Stake for AV Retrievers on the 14th October 2019 at Ampton, Great Livermere by kind permission of Mr Peter Rushbrook

Judges: Kevin Doughty A0032 GAry Vidler B2722 Paul Wheeler NP3904 Julia Reed NP3557

Trophies:
Winner – The Jason Memorial Trophy
Second – The Geoff Hicks Memorial Trophy
Gun’s Choice – The Raynton Park Trophy

Results

1st and Guns ChoiceHighshot Zodiac of FindpointTerry Prentice
2ndLaggengill Glen Tilt at SaxthorpePeter Hurst
3rdBromleywood Cinnamon of NorthglenGemma Hendley
CoMJobeshill HendricksGeraldine Thompson

2019/09/10 – 16 Dog All Age Stake for Any Variety Retrievers

16 Dog All Age Stake for Any Variety Retrievers on Tuesday 10th September 2019 at Brook Farm, Cuffley, Hertfordshire by kind permission of Mr Dave Thomas and The Brook Farm Shoot

Judges: Mr Phil Askew (A2195), Mr Dave Barnes (B2197), Mrs Julia Smith (NP3634) Mr Stewart North(NP2761)

Trophies: Winner – The Liphook Game Farm Trophy, Second – The Manymills Cup, Gun’s Choice – The Geordieland Cup

Results

1stBRINDLEBAY BRIGANDSMichael Tallamy
2ndGEORGIELAND REBELJohn Keegan
Guns ChoiceBRINDLEBAY BRIGANDSMichael Tallamy

2019/01/19 – 16 Dog Novice Stake for AV Retrievers

16 Dog Novice Stake for AV Retrievers on the 19th January 2019 at Camfield Place, Hatfield, Hertfordshire by kind permission of the Camfield Estate Company

Judges: Mr John Stubbs (A134), Mr Mark Polley (B3220), Mrs Karen McCarthy (NP3201), Ms Sarah Miles(NP3289)

Trophies: Winner – The Earnsfield Teal Memorial Trophy, Second – The Pintallin Cup, Gun’s Choice – The Camfield Cup

Results

Results
1stFletchingly TorrainPenny Heath
2ndOperative Officer of HadfeldaRobert Cresswell
3rdLaborie Aristides of LawnhillsAlistair House
CoMHarpersbrook Harris of SerraraJohn Iacono

2018/10/16,17 – 2 Day AV Retriever Open Qualifying 24 Dog Stake

2 Day AV Retriever Open Qualifying 24 Dog Stake on the 16th and 17th October 2018 at Neville Holt, Great Easton, Leicestershire by kind permission of Mr David Ross

Judges: Phil Garton A2178, Henric Vilendal A3077, Ron Gent B2265, Brian Barker B2456

Trophies:
The Manymills Salver and President’s Trophy for the Winner
Skinners Trophy for the Best Marking Retriever
UGS (K&E Sussex) Shield for Guns’ Choice
Meadowmill Cup for the Best Looking Retriever in the Awards
Hoopwick Trophy for the Dog taking the Best Runner
The Berry Trophy for the Best Retrieve of the Day

Results

1stFTCh Castlemans Gobi of GarronpointAnnette Clarke
2ndKenine Pacifica of AshlevelKieth Bianchi
3rdBirdsgreen Conspiracy of HighroostRodger Ketley
4thBirdsgreen Thembi of SpurgateBrian Chesser
CoMFTCh Fenhart Opal of BaronsbridgeShamanthi Shankar
CoMFTCh Kestrelway FreddieNorman Onens
Guns ChoiceCastlemans Gobi of Garronpoint