EC – Working Test Results

Latest Results

  • 2019/07/13 – Novice Sugar Beet Working Test

    Novice Sugar Beet Working Test on the 13th July 2019 at Loose Hall Farm, Hitcham by kind permission of Loose Hall Farms Ltd.

    Judges: Arthur Cook, Kevin Doughty

    Results
    1stMaplegate JacksonJacqui Crew
    Youngest Dogs in the Awards
    2ndMarshepark TrampMick Elsey
    3rdBraitoft Swiftsure of TideshotKelvin Smith
    Best Marking Dog
    4thLanaker’s GoldRoy Tomlinson
    CoMHitowngreen FalconJane Sawyer
    CoMDrumgoose PantherTina Habbin
    CoMLanaker’s ShaddowRoy Tomlinson
  • 2019/04/06 – Open Qualifier Working Test

    Open Qualifier Working Test on the 6th April 2019 at Park Farm, Aldham, IP7 6ND by kind permission of James Buckle and William Crockett

    Judges: Terry Prentice, Phil Askew and Peter Elmy

    27 dogs competed on this new and interesting ground with Terry Prentice, Phil Askew and Peter Elmy judging. The tests were very challenging and a lot of failures meant that only 11 dogs made it through to the walk up in the afternoon with Phil and Terry whilst the remainder of the field went for a training walk up with Peter.

    Results
    1stCatcombe CygnetLesley Crompton
    2ndLaventhill LucyMike Fleming
    3rdSurprise is GoldenAndy Ince
    4thHitowngreen PeregrineVerity Easey
    CoMSpiralline ChenasJo Rollinson
    CoMMitforton NutmegMike Flemming
  • 2019/03/23 – Special Puppy, Novice and Veteran Working Tests

    Special Puppy, Novice and Veteran Working Tests on the 23rd March 2019 at Nacton Decoys, Nacton, Ipswich by kind permission of Mr John Norris

    Judges: Mr Richard Smith and Mrs Sue Smith

    S/P Results
    1stCastletioram Red Maggie of GlenmarianMarianna Morris-Worrel
    2ndTullsedge Crofters GoldSara Bond
    3rdBrindlebay Gertie TooSarah Gadd
    4thNaughland PopcornAndy Ince
    Novice Results
    1stCopperwheat IndigoJonathan Desmarais
    2ndKings PavilionGwenda Weeks
    3rdMarshepark TrampMick Elsey
    4thMaxwell Oak ArtemisTom Veale
    Veteran Results
    1stEchobrook DexsterJacqui Crew
    2ndGarrethall OukaLiz Ingram
    3rdHitowngreen EbonyVerity Easey
    4thLamazing Bella of RiverlilyAbbie Reid, Handled by Jenny King