Herts, Beds & Bucks

News

    Result Lookup

    Latest Results

    • 2020/01/18 – 16 Dog Novice Stake for AV Retrievers

      16 Dog Novice Stake for AV Retrievers on the 18th January 2020 at Camfield Place, Hatfield, Hertfordshire by kind permission of the Camfield Estate Company

      Judges: Henrik Vilendal A3077 Rodger Ketley A2815 Peter Childs NP Tracy Flood NP2879

      Trophies: Winner – The Earnsfield Teal Memorial Trophy, Second – The Pintallin Cup, Gun’s Choice – The Camfield Cup

      Results

      1stJobeshill Ngorongo HullabalooFiona Joint
      2ndLaborie Aristides of LawnshillsAlistair House
      3rdWillowmount Dawn Express of BirdsgreenSara Gadd
      4thWillowrise Star SpinnerPaul Wheeler
      CoMMaighmor Solitaire of BluecreekNoah Parsons
      CoMOlivestone Lady MarmeladeKaren Pinker
      CoMOverthawrts BiltonKeith Foster
      CoM and Guns’ ChoiceBellspaddle Boris of ToftsGlynis Hillier
    • 2019/10/14 – 16 Dog AV Novice Stake for AV Retrievers

      16 Dog AV Novice Stake for AV Retrievers on the 14th October 2019 at Ampton, Great Livermere by kind permission of Mr Peter Rushbrook

      Judges: Kevin Doughty A0032 GAry Vidler B2722 Paul Wheeler NP3904 Julia Reed NP3557

      Trophies:
      Winner – The Jason Memorial Trophy
      Second – The Geoff Hicks Memorial Trophy
      Gun’s Choice – The Raynton Park Trophy

      Results

      1st and Guns ChoiceHighshot Zodiac of FindpointTerry Prentice
      2ndLaggengill Glen Tilt at SaxthorpePeter Hurst
      3rdBromleywood Cinnamon of NorthglenGemma Hendley
      CoMJobeshill HendricksGeraldine Thompson
    • 2019/09/10 – 16 Dog All Age Stake for Any Variety Retrievers

      16 Dog All Age Stake for Any Variety Retrievers on Tuesday 10th September 2019 at Brook Farm, Cuffley, Hertfordshire by kind permission of Mr Dave Thomas and The Brook Farm Shoot

      Judges: Mr Phil Askew (A2195), Mr Dave Barnes (B2197), Mrs Julia Smith (NP3634) Mr Stewart North(NP2761)

      Trophies: Winner – The Liphook Game Farm Trophy, Second – The Manymills Cup, Gun’s Choice – The Geordieland Cup

      Results

      1stBRINDLEBAY BRIGANDSMichael Tallamy
      2ndGEORGIELAND REBELJohn Keegan
      Guns ChoiceBRINDLEBAY BRIGANDSMichael Tallamy

    Committee

    PresidentPhil Allen
    ChairmanJim Collins
    jim@grenvilleconstruction.co.uk
    SecretarySue Palmer
    sue@grenvilleconstruction.co.uk
    TreasurerJoe Cooper
    Membership SecretaryJonathan Desmarais
    jonde99@yahoo.com
    Field Trial SecretaryJosefine Van Der Dussen
    07724 186955
    jvddussen70@hotmail.com
    Working Test SecretaryHarriet Newcombe
    07787 954431
    harriet.newcombe94@gmail.com
    Team Event Co-ordinatorAbbie Reid
    outdoorchick99@outlook.com
    CommitteeLouise Bailey, Ian Clinton, Jacqui Crew,
    Nicky Hunter, John Keegan, Mick Mateides,
    Amanda Sherriff, Sharon Smith, Andrew Wright
    Hon. Spaniel Field Trial SecretaryJohn Keegan
    07976 437465
    geordieland@icloud.com