Surrey, West Sussex & Hampshire

News

  • Surrey Branch Covid-19 Notice
    Dear MemberHaving undertaken our own Covid-19 specific risk assessment for Field Trials in accordance with current Government regulations and Kennel Club Guidelines, the Committee of the UGS Surrey, West Sussex and Hampshire Branch have decided to cancel the Branch Novice and All Aged Field Trials scheduled for this coming season 2020/21. We hope you are …

Results Lookup

Latest Results

  • 2019/11/21 – 16 Dog All Age Stake for AV Retrievers

    16 Dog All Age Stake for AV Retrievers on Thursday 21st November 2019 at Castle Goring, Nr Worthing, West Sussex by kind permission Clem Somerset

    Judges: Mr Roger Wade (A1704) Mr Graham Stanley (B1920) Mrs Julia Smith (NP3634) Mr Kelvin Nettleingham (NP2993)

    Trophies: The Gregson Challenge Cup for the Winner
    The Ohlenschlager Perpetual Challenge Cup for Second Place
    The Charrinton Cup for best novice handler in awards
    The Lochmoy Perpetual Challenge Bowl for best novice (excluding the winner) Owner/handler resident in branch
    The Simpson Perpetual Challenge Cup for best dog/bitch owned by gamekeeper or professional handler
    The Nookshot Trophy for best looking dog/bitch in awards
    The Somerset Trophy for Guns Choice

    Results

    1stTicefield Dazed N’Confused
    Reuben Corbett
    2ndNorthglen Crumble
    Stewart North
    3rdAbney AffinityBeth Rayner
    4thBerryshot WigeonJason Mayhew
    CoMTexacali Praline of MeonvalleyJane Trowell
    CoMJanfran MakarovaSarah Miles
  • 2019/10/16 – 14 Dog Novice Stake for AV Retrievers

    14 Dog Novice Stake for AV Retrievers on Wednesday 16th October 2019 at Firle Estate, Nr Lewes, East Sussex by kind invitation of Mr Michael Rees and Mr John Coldman OBE

    Judges: Mrs Diana Harrison (A1870) Mr Michael Brown (B2420) Mr Martin Bagg (NP3233) Ms Kate Bollen (NP)

    Trophies: Winner – The Theale Challenge Trophy, Second – Hobhearn Challenge Cup, Gun’s Choice – The Selby Memorial Cup

    Results

    1stTexacali Praline of MeonvalleySarah Miles
    2nd and Guns’ ChoiceRoundcopse FloraJames Brindley
    3rdAbney AffinityBeth Rayner
    CoMHighroost MaverickMick Higgs
  • 2019/09/01 – Puppy & Novice Working Test

    Puppy & Novice Working Test on Sunday 1st September 2019 at Popes Oak, West Grindstead, W Sussex by kind permission of Mrs Sheila Chessell

    Judges: Chris Marshall, Wendy Harrison, Lindsay Warren & Beth Rayner

    Ian Hamilton our WT Secretary welcomed life member Ron Sills who gave out the awards. Ron’s contribution to the branch and to our sport in general is immense and we were delighted that he was well enough to be able to join us.

    Huge thanks to everyone who helped make the day a resounding success.

    Puppy Results

    1stThealefarm Puzzle
    awarded the Davis Salver
    Nick Morgan
    2ndReptonshot MitreSusan Hedge
    3rdLovatnoir RavenJacqueline Mason
    4thLovehayne DamsonMichelle Gibson
    CoMBerryshot FloydSimon Dawson

    Novice Results

    1stTauriel Lou
    awarded the Swallow Cup
    Shannon Mann
    2ndKirby StarLouise Cunningham
    3rdRiverlily Sunny SunshineHarriet Newcome
    4thIsle of Man GinVicki Ruston
    CoMOakvalley Black LaceMary Jennings

Committee

PresidentSheila Chessell
ChairmanPat Dingemans
01243 814676
patdingemans@aol.com
Membership SecretaryEmma Phillips
01273 843494
emma_650@msn.com
TreasurerLindsay Williams
01342 810329 or 07860 127940
lindsay@lindsaywilliams.co.uk
Field Trial SecretaryKim van den Bogaerde
01403 820121 or 07793196275
kimbogaerde@btinternet.com
Working Test SecretaryIan Hamilton
01903 776430
ianh.ugs@hotmail.com
Data ProtectionNatalie Roy
01403 211248
natstrug@yahoo.com
CommitteeJanet Marshall, Pru Perkins,
Ron Sills, Bryony Hamilton,
Helen Livett, Fiona Huntingford,
Sue Convery, Marion Emery (Spaniels),
Victoria Thompson, Chris Richardson
Hon. Spaniel Field Trial SecretaryJohn Keegan
07976 437465
geordieland@icloud.com