2015/09/06 – Puppy and Novice Working Tests

Puppy and Novice Working Tests on the 6th September 2015 at Popes Oak Farm, West Grinstead, West Sussex by kind permission of Mrs Sheila Chessell

Judges: Mark Lucas, Joy Venturi Rose, Jo Hawkesworth and Wendy Harrison

Puppy Results

1stBraceway TennesseeHelen Thornton
2ndFrynernshot Flash HarryNikki Stranks
3rdHelnorall Columbo of BirdsmillLianne Bird
4thMitforton NadoNicola Smallman
CoMBlackbird CharlieLinda Peake
CoMFlintsfield Forever FriendMandy Smith

Novice Results

1stElmertown Tudorcourt RoseKeith Townsend
2ndLendown WillowPauline Tiplady
3rdChyngton Peggy
Tanglefield Olivia
Gary Vallins
Vince Mahon
4thRye Bay HarryBernadette Restorick

2015/07/05 – Novice Dog/Novice Handler and Special Puppy Working Tests

Novice Dog/Novice Handler and Special Puppy Working Tests on the 5th July 2015 at Butcherlands, Balls Cross, near Petworth, West Sussex by kind permission of Ivan Wadey

Judges: Paul Jennings, Sheila Rapley, Hilly Hoar, Louie Robertson

Special Puppy Results

1stSault Samish of MeonvalleySarah Miles
Winner of The Siv Craft Engineering Cup
2ndTullysedge My Belle NellSue Jordan
3rdHelnorall Columbo of BirdsmillLianne Bird
4thSouthfolly QueenMary Cooper

Novice Dog/Novice Handler Results

1stWellsummer Jack FrostBryony Hamilton
2ndTawnyhill NatureTom Brown
3rdTeme Valley Roadman
Tanglefield Olivia
Kate Heroys
Vince Mahon
4thEttinsmoor Mermaid at BosunswayJulia Reardon
CoMBrindlebrook Lilly MissIan Hamilton

2015/06/27 – UGS Area Finals

UGS Inter Branch Working Test Final on the 27th June 2015 at Butcherlands, Balls Cross, near Petworth, West Sussex by kind permission of Ivan Wadey

Judges: Dave England, Ken Green, David Breach and Sue Searle

Results

1stHBBKen Byron with Ardexis Tom of Copperwheat
Jim Collins with Brockaghs Cathal
Mark Polley with Faircotelabs Moss
Andy Wiles with Hatchfield Loki of Lostal
2ndS,WS&HMick Higgs with Gold Silver Ann of Higgscroft
Gay Marshall with Sandicliffe Frankie of Theale Farm
Beth Rayner with Woodlandway Quail
Nikki Stranks with Woodlandway Skylark
3rdK&ESChristine Baldwin with Tayfordwoods Dailuaine
(Winner of The Tilly Trophy awarded to the “Dog the judges would most like to take home”)
James Barwell with Tawnyway Black Jack
Tracy Flood with Brockweir Barley
Karen Wiles with Shadybugs Desert Knight of Lostal
4thECBrian Chesser with Gunnerheath Amethyst
Liz Ingram with Garrethall Myrhh
Sam Morley Jones with Hathaway Harrier of Rushbrigg
Andrew Wright with Overtharts Berwick

2015/05/31 – Intermediate and Veteran Working Test

Intermediate and Veteran Working Test on the 31st May 2015 at Broadoak Farm, Turners Hill, West Sussex by kind permission of John and Gill Dawson

Judges: Julia Smith, Roger Wade and Terry Souter

Intermediate Results

1stThornsted Tawny OwlJane Best
2ndHawkesmere Valley Bull at KeepersholmeLinda Perfect
3rdMullenscotte CavalierPeter Martin
4thMillcombe FernPauline Tiplady
CoMCassleton AndantePat Elliott
CoMKirbyhall Meadow PipitHilly Hoar

No Veteran Result

2015/05/03 – Novice Working Test

Novice Working Test on the 3rd May 2015 at Theale Farm, near Slinfold, West Sussex by kind permission of David and Gay Marshal

Judges: Liz Barnes, Sarah Miles, Ben Starns and Gay Marshall

Results

1stKirbyhall Meadow PipitHilly Hoar
2ndHelnorall MagnumRob Smallman
3rdAvonstream AtorNikki Urquart
4thFeather In My Cap at HiggscroftDan Higgs
CoMTegdown CrackerJane Carnaghan
CoMRolvenden Gillyflower of CopsehollowPru Perkins

2015/03/08 – Open Qualifying Working Test

Open Qualifying Working Test on the 8th March 2015 at Springhead Farm, Amberley, West Sussex by kind permission of Tim Hayward

Judges: Joy Venturi Rose, Louie Robertson, Jane Tydeman and Robert Worrall

Results

1stWoodlandway QuailBeth Rayner
2ndLubbecke Queen of Hearts of AbneyDave England
3rdWoodlandway SkylarkNikki Stranks
4thGoldsilver Ann of HiggscroftMike Higgs